Define İşaretleri ve Anlamları, Definecilik

10 Ocak 2017

Haç İşareti ve Anlamları

Haç işaretleri  kabaca koruma amaçlı yapılan işaretler olduğunu yazmıştık, bu ev olur kilise olur mezar yakınlarında olur kısacası korunmasını istedikleri her noktaya haç işareti yapılabilir, tıpkı  Müslüman bir kimsenin besmelesi gibi, bir haçın neye hizmet için yapıldığını anlamak kolaydır, özellikle kanatların çatal yapması, bazende çatalın içe değil dışa bombeyli olması ve benzer incelikler anlamları tamamen değiştir. aile putu dediğimiz haç işaretlerindeki kanatlar her zaman dışa bombeyli şekilde betimlenir, tek mezara hitaben yapılan haç işaretleri ise içe doğru betimlendiği gibi tam olarak bölgeyi koruma amaçlı yapıldığı zamanda çoktur. bu anlattığım haçlar daire içine alınmış türlerdendir. daire içine alınmış haçların tılsımı güçlü olur. 

Birde sade haçları yazalım, Haç daire içene alınmadan her kanadı eşit ve kanatları dışa bombeyli ise bu yakınlarda tek mezar der. yani yukarıda aile mezarı dediğimin aynısıdır ama sadece daire içine alınmamış sade olmasıdır.  her hacı  uzun kanadı  önemlidir  ilk  bakılması gereken  yer uzun   kanat tarafıdır. 

Kayalara dikey yapılan ve alt kanadı uzun olan haç işaretleri ise yazmakla bitmeyecek kadar anlam taşır, bunların emaresi arkada, önde, sağda ve solda her tarafta olabilir. ilk bakılacak nokta tam karşısıdır. 2. bakılacak nokta ise yere paralel duran kanatların uzun yada kısa olanı varmı ona bakmaktır, biç bir ip ucu alamaz iseniz tam arkasına bakabilirsiniz. yalnız burada şu incelik vardır. emaresi arkasında olan haç işaretinin yüzü güneye bakıyor olması gerekir. yüzü güneye bakmayan haç işaretlerinde emare arkada olmaz. buda inanışla alakalı durum, tehlike en çok güney tarafından gelir, güneşin öğle saatlerinde olduğu noktaya dikkat bir haçın yüzü öğle saatlerinde güneşe bakar şekilde betimlenmiş ise burada haçın arkasına bakılır, eğer bir haçın yüzü kuzeye bakıyorsa bu haçın arkasına hiç bakmayın olmaz. tehlike güneyde haçın yüzü kuzeye bakar şekilde olması demek haçın göremediği nokta demektir. mantık yürütürseniz ne demek istediğimi anlarsınız. demek'ki yüzü kuzeye bakan haçların emaresi her daim karşıda olur. güneye bakanların ise 4 tarafına bakabilirsiniz. tabi bu son paragrafta anlattıklarım için geçerlidir. dikey kayaya yapılan dikey haçlar için.
Definecilikte haç işareti sembolü işaretinin anlamları haç sembolünün şekline göre değişmektedir. Definecilikte birden fazla haç işareti kullanılmaktadır. 
Şimdi bun haçlara  bir göz atalım: 

Kayaya oyulan basit haç kabartmasının daha çok yön gösterme ve defineye giden yolu tarif etme işlevleri vardır.  tam karşısı   ve arkası  önemlidir, eğer  kuzeye  bakıyorsa  arkasına bakılmaz. Oldukça yaygın kullanılır. Karşıdan karşıya geç manasına gelmektedir

Eski Yunan definelerinde sıkça görülen kare biçimli ve uçları hafif kalınlaşan haç türüdür.  dışa bombey dediğimiz  haç örneğidir. Bu haçlardaki kollardan birisi muhtemelen diğer 3 ünden bir yönüyle farklıdır. Farklı olan kol istikametinde define olma ihtimali çok yüksektir. Kolun uzunluğu veya ucundaki bir define işareti sizler için önemli bir sembol olabilir. 

Merdiven haçı denilen bu haçta genelde haçın sembolünün olduğu duvara sırt vererek gördüğümüz manzaradan anlam çıkarmaya çalışırız. Genelde değişik bir yapı, bir taş, bir işaret veya sembolü işaret eder. Definenin istikametini de bildirir. 3, 7, 10 adım gibi adımları deneyerek araştırma yapmalıyız.

4 kollu haçta genelde hazinenin veya definenin olduğu bölgede 4 ayrı işaret bulunur. Bu işaretleri bulduktan sonra haçtaki  ile orantılı mesafede çember içerisinde kalan kısımda define yatmaktadır. yukarıda belirttiğimiz  gibi   daire olan her haç  ciddi tılsımdır.

Bir tepe, yokuş veya tümülüs,  kubbe işaretidir.  Define aramak için tırmanmak gerektiğini söylemektedir. din adamına ait  gömüdür emaresi çoktur.

Katolik hıristiyanlıkta  papalık sembolü dür. Dini anlamda en üst otoriteye çağrışım yapar. Genelde yüksek bir tepenin zirvesi veya yüksek bir yapı, define ile ilişkilidir. Çevrede kilise olduğu ve kilise harabesinde define bulunduğu anlamı da taşıyabilir. özellikle papaz mahseni  aranmalıdır.

Bu işaret ilk hristiyanlarda   günah çıkarma odalarında kullanılmıştır. İçeride muhtemelen duvar arkasında gizli bir bölme olduğunu ve definenin orada olduğunu ifade eder. Aynı papazın günah çıkarmasında bizi gördüğü gibi define de bizi görmektedir. Ama biz onu göremiyoruz manasına gelmektedir. Çok değerli bir işarettir. şu an finansbank amblemi olarak kullanılmaktadır.

Bu haç sembolü de işaret farklılığı aranması gereken haçlardandır.  Şayet hiç bir fark yoksa en uzun okun gösterdiği yön kazılmalıdır.  Define ile ilgili bir çağrışım vardır. yandaki  başka işaretler bize ne olduğunu  anlatır.

Bu tür eski Yunan haçlarında genel de bulunduğu kayanın hemen arkasında define haritası veya defineye giden yol ile ilgili kritik bir sembol bulunur. tam şifre harflerin kendisinde saklıdır.

Yine zirve ve tepede define bulunduğuna işaret eden bir haç sembolüdür. kiliseye  giden yollarda  bulursanız  dev mezar  buralardadır.

10 yorum:

ada dedi ki...

Bnde varda ornektekilerin hic birine benzemiyor

Ülker Polat dedi ki...

Bendede var Ama bunlar deyil 3 tane 1i buyuk

Unknown dedi ki...

s.a beyler bır sorum var coreklenmıs yılan ve karsı sında yuvarlak ıcınde hac ısaretı var ne anlama gelır ?

Welat Akca dedi ki...

Yuvarlak içinde 6 kollu haç anlamı ne

Welat Akca dedi ki...

S.a

Welat Akca dedi ki...

6 kollu daire içine alınmış üstünde durduğu sutünun yanında 3 oyma lahit var etrafında 7 8 oda

Unknown dedi ki...

Güneşe sırtını veriyor işaret 3 kısa 1 uzun uzun çizginin tam arkası yani kısa çizgiyi taşın arkasıni estim kepce ile ama bişe bulamadım 1.5 metre fln estim yardimci olursaniz sevinirim

Burak Akdemir dedi ki...

Güneşe sırtını veriyor işaret 3 kısa 1 uzun uzun çizginin tam arkası yani kısa çizgiyi taşın arkasıni estim kepce ile ama bişe bulamadım 1.5 metre fln estim yardimci olursaniz sevinirim

Ülker Polat dedi ki...

Arkadaşım 1'5 metreyi mi kepçeyle kazdin makina yokmu sende ezbere kazı olmaz sistem lazım sana

ömer tutar dedi ki...

Şimdi size yardımcı olmak isterim ama bizim kazancımız ne olacak. ..
Boşuna burda aramayın herşey palavra hangi bilge sırrını açığaverir varsayımlardan uzak durun bunu çözecek kişiler asla size yer tespiti vermezler ben bildiğim halde söylemiyorum. ..

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar