Define İşaretleri ve Anlamları, Definecilik

14 Ocak 2017

Nal İşareti ve Anlamları

Nal ve omega her ikiside define işaretidir. Nal en çok eşkiyalar ve ermeniler tarafından kullanılmış işarettir 1.800 lerden sonra eşkiyaların bol yaşadığı dönem ve ermenilerin tercih sürecinde iyice yaygınlaşmıştır. nal kolay yapılan işaret olduğu için tercih edilir. şahısların mallarını temsil eder.  bir kese bir küp gibi saf altın parası vardır.

Nal işareti çözümünde ilk önce nalın gerçek nal olup olmadığı belirlenmelidir, unutmayın her nalda çivi izi vardır, 4 çivili nal ve 6 çivili nal birbirinden farklıdır.  kayalar deforme olduğu için çivi izleri kayıp olmuş olabilir.

1- Nal üzerinde tek delik varsa yer burasıdır, 1 metre aşağı indiğinde kapak taşını bulursun.

2- Bir nal bulursan daha küçük 2. nalı bulacaksın, son nokta burası yada buradan görünür vaziyettedir.

3- Kapı büyüklüğündeki taşların üzerinde nal ve ok varsa dikkat bu eşkiya parasıdır, Bu taşın önü meydandır buranın adı at meydanıdır, bu meydanda  birde put olup meblağ putun yakın çevresinden alınır.

4- Nal işareti varsa  burada birde delikli taş aranır, bu delik oklava girecek kadar genişlikte olup 4 kişinin kaldırabileceği büyüklükteki taştadır, bu delikten baktığında kayalık alanı görürsün  bu alan malın olduğu alandır.

5- Nal mağara içinde ise bu mağara ikiye ayrılır, Duvarı delikli olan bölümde sedir kayalar vardır işte bu sedirlerin altından bir miktar eşkiya parası alınır.

6- Nal çivileri 2 türlüdür,  nalda çingene çivisi varsa bu nal 1800 yıllarından sonraya aittir, eğer çarmıhın çivisi varsa bu çok eski olup mezarı temsil eder. mezarlar yük mezarı olup yüklü miktarda defin eşyası bulunur.

Aranan Nal Parası:  Nal mağarada olmalı, mağaranın içine girdiğiniz zaman tam ortasında dikili bir taş var ve bu taşın alnında bir delik var, deliğin hemen sonuna bak duvarda nal ve kalp işaretini görürsün, ve ilerde köşeye doğru bir taş daha dikilidir. ilk para nalın altında 100 okka dır. köşedeki dikili taşın altında 100 okka parası daha vardır.

Bu nalın ortasına dikkatli bakın küçük bir istavroz vardır, çarpı işareti yada artı işareti gibi,  Dikkat bu mağarada 3 yerde para vardır. Mağaradan sağa doğru çıkılacak bir mahzen yolu var.Ana para mahzenin içinde 3 yığın halindedir. Mahzeni bulmak için mağaranın sağ duvarına bakın, duvarda bir ok var ok mahzen girişini gösterir. Okun önünde bir tuzak işareti olacak buradan anlarsın, mahzen kapısı çok dardır,  Kapıdan geçerken önce sırt üstü olup bacaklarını sarkıtırsın, buraya öyle girilir.


0 yorum:

Popüler Yayınlar

Popüler Yayınlar